نکته های مهم جهت نگهداری تایر کامیون

نکته های مهم جهت نگهداری تایر کامیون

تایرهای کامیون ها و ماشین آلات سنگین به دلیل کاربری و تحمل وزن باری بالا نیازمند بررسی و رسیدگی نکات مهمی بوده که این نکات متفاوت از لاستیک و تایرهای ماشین های سواری می باشد به همین منظور در این پست به اطلاعاتی اجمالی از چگونگی نگه داری تایر های کامیون ها پرداخته ایم :

تعویض همزمان تایرها در خودرو های دواکسلی

_ برای جلوگیری از بروز هرنوع خطر احتمالی، هرگز دو نوع تایر که دارای ساختار متفاوت سیمی و نخی ( بایاس و رادیال ) میباشند، و همچنین سایز متفاوت دارند را همزمان با هم مورد استفاده قرار ندهید.

_ در خودرو های دو اکسلی که دو تایر دوقلو در کنار هم استفاده میشوند، میبایستی تعویض هر دو تایر در یک زمان صورت گیرد، به این دلیل که تایر جدید با عمق آج بیشتر موجب اختلاف سطح در اکسل میشود و فشار بیشتری نسبت به تایر قدیمی تر متحمل میشود که سبب بروز مشکل برای لاستیک میگردد.

زمان تعویض تایر

_ پس از سایش کامل آج تایر و اولین تماس نقطه سایش با سطح جاده میبایستی برای تعویض تایر اقدام نمود. حفظ جان سرنشیان برای هر دو نوع خودرو اتوبوس و کامیون، اولین اولویت است.

تنظیم نبودن باد تایر

_ زمانی که باد تایر کمتر از میزان استاندارد باشد، باعث بروز سایش غیر طبیعی و از بین رفتن ماهیت ظاهری تایر میگردد و بدین سبب به دلیل فشار و گرمای بیش از حد ایجاد شده باعث صدمه دیدن تایر و جدا شدن اتصال های ساختار تایر میگردد.

_ زمانی که باد لاستیک بیش از میزان استاندارد باشد، سبب افزایش سایش بیش از حد قسمت میانی آج تایر شده که سبب کاهش طول عمر و عملکرد نا مناسب لاستیک در شرایط مختلف جاده ای میشود.

_ میزان باد مناسب برای تایر های معتبر بر روی دیواره آنها بر اساس PIS/KPA درج شده است.

نگهداری تایر کامیون

استفاده از رینگ های استاندارد

_ پیشنهاد میشود از رینگ های استاندراد استفاده شود. به هیچ وجه از رینگ های صدمه دیده و یا رینگ هایی که تغییر شکل داده اند استفاده نکنید.

_ قبل از نصب تایر بر روی رینگ لطفاً روی لبه رینگ و طوقه کاملا تمیز گردد. به منظور جولوگیری از صدمات احتمالی میبایسی سایز رینگ و تایر کاملا متناسب باشد و از رینگ های غیر استاندارد و نا معتبر استفاده نشود.

_ پیشنهاد میگردد نصب تایر بر روی رینگ توسط افراد حرفه ای و متخصص این کار انجام پذیرد.

توجه به مقدار بار حمل شده

_ مقدار بار بیش از حد استاندارد و همچنین حرکت با سرعت بیش از حد مجاز و درج شده بر روی تایر باعث ایجاد صدمه جدی در تایر میشود

_ همچنین دقت در نحوه بارگیری امری ضروری است. از تجمع بار سنگین با حجم کم در یه قسمت کانتینر و اتاق بار کامیون خودداری کنید، این امر سبب ایجاد فشار بر روی یک جفت تایر شده و تایر های دیگر اتاقک بار بدون فشار در حرکت باقی میمانند. تقسیم فشار بار بر روی تمام سطوح به طوری که یک جفت لاستیک به تنهایی متحمل آن نباشد امری ضروری در حفظ سلامت تایر است.

چند نکته دیگر

_ چنانچه در حین دور زدن با محدودیت فضا مواجه شدید پیشنهاد میشود با حداقل سرعت ( ۵ کیلومتر بر ساعت ) اقدام به دور زدن نمایید و تا حد امکان شعاع دور زدن خود را افزایش دهید تا سایش نا متقارن تایر به حداقل کاهش یابد. خواهشمند است از دور درجا زدن و دور زدن های تند و سریع خودداری فرمایید.

_ هرگز وسیله نقلیه خود را در کنار منابع گرمایشی، ژنراتور و یا نقاطی که مواد حل کننده و یا روغنی در آن ریخته شده است پارک نکنید.

_ به منظور حفظ ایمنی خود پیش از استفاده از وسیله نقلیه به وسیله دستگاه اندازه گیری درجه باد، باد تمامی تایر ها را بررسی نمایید.

منبع: بازار لاستیک ایرانیان

شما مطلب نکته های مهم جهت نگهداری تایر کامیون را مطالعه نمودید جهت مشاهده مقاله های بیشتر به وبلاگ سایت مدیربار مراجعه فرمایید.

امتیاز شما

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonسفارش تلفنی (ساعت 9 الی 22)