خاور در مشهد چیست؟

خاور در مشهد چیست؟

معنی خاور

خاور در زبان فارسی به معنی شرق هست. ولی اینجا منظور از خاور، ماشین خاور یا کامیون خاور است. خاور یک خودرو هست که برای حمل بار استفاده می‌شود. خاور یکی از انواع ماشین باربری است. خاور به انگلیسی Khavar می‌شود.

خاور در مشهد چیست؟

انواع خاور از نظر شرکت تولید کننده

خاور به دسته‌ای از کامیون و کامیونت‌های باربری گفته می‌شود که از شرکت بنز گرفته تا هیوندا را در بر می‌گیرد ولی معروفترین خاور در ایران خاور بنز یا بنز خاور است که توسط شرکت بنز تولید شده است. خاور از نظر شرکت تولید کننده به شرکت های زیر تقسیم می شود.

۱- شرکت های آلمانی (مرسدس بنز)

۲- شرکت های ژاپنی ( ایسوزو )

۲- شرکت های کره ای (هیوندا)

۴- شرکت های چینی (فوتون، فاو و بادسان)

۴- شرکت های ایرانی (آذرخش)

خاور دماغ دار و خاور بی دماغ

خاور به دو نوع دماغ دار و بی دماغ (cab over) تقسیم می‌شود. به خاور دماغ دار، کامیون بنز یا مایلر گفته می‌شود. کامیون ۹۱۱ یا خاور ۹۱۱، خاور ۱۱۱۳ از نوع خاورهای دماغ دار هست. به خاور بی دماغ کامیونت گفته می‌شود. خاور ۶۰۸،  خاور ۶۱۲، خاور ۸۰۸، خاور ۸۱۳ و خاور ۹۱۳، خاور ۱۰۱۳ از این نوع خاورهای بی دماغ یا کامیونت هستند.

خاور در مشهد چیست؟

همچنین بین انواع خاور بنز، خاور ۱۳۱۳، خاور ۱۵۱۳، خاور ۱۹۲۴، خاور ۱۹۲۱ و خاور ۲۶۲۴ هم موجود است.

معنی عدد مقابل خاور: بنز ۶۰۸ هشتاد اسب قدرت دارد عدد ۶ بیانگر تحمل تناژ شاسی که ۶ تن است و عدد ۸ بیانگر قدرت موتور که باید در ۱۰ ضرب بشه که می‌شود ۸۰. همه کامیون‌های بنز همین‌طور هستند. یا از نظر یک راننده دیگر معنای ۶۰۸: “۶ که می‌شود تناژ و ۰۸ هم می‌شود ۸۰ اسب بخار. خاور ۸۰۸ هم کلاْ ۸ تن است و ۴۲۰۰ تن وزن خودش. بعضی‌ها ۴ تا ۵ تن بار میزنند.”

قدرت موتور خاور: قدرت خاور ۸۰۸ و ۶۰۸ هردو ۸۰ اسب بخار است. و قدرت ۱۱۰ اسب بخار مربوط به کامیون بنز ۹۱۱. خاورهای تولیدی ایران در سالهای آخر تغییراتی را به منظور ارتقا داشت که قدرت آن به ۱۱۰ اسب بخار رسیده است. خاور ۶۱۲ شش تن با ۱۲۰ اسب بخار قدرت دارد.

یکی از عیب‌‌های خاور این است که آهسته می‌رود و برای حمل داخل شهری مناسب‌تر است

فرق خاور با کامیون های جدید چینی از نظر یک راننده: “کامیون خاور نسبت به کامیونت های چینی خیلی بهتر است و خرج آن یک چهارم مشابه چینی هم نیست. کامیون‌‌های چینی فقط یه کولر دارند که مردم گول کولرشان را می‌خورند. بعضی می‌گویند خر بخر خاور نخر و بعضی می‌گویند: خاور محشر است. بنز خاور یعنی قلک. اصلا ستاره بنز که اومد رو ماشین یعنی قلک. یعنی خرج خاور بسیار کم است.”

خاور در مشهد چیست؟

فرق خاور ۶۰۸ و ۸۰۸

در مورد تفاوت خاور ۶۰۸ و ۸۰۸ می‌توان گفت خاور ۸۰۸ با ۶۰۸ تفاوت آنچنانی ندارد جز در قدرت موتور و ظاهر. طول خاور ۸۰۸ ۶ متری هست و خاور ۶۰۸، ۵ تا ۵ و نیم متری. (منبع)

خاور ۸۱۳

از انواع دیگر خاور بنز، خاور ۸۱۳ است. خاور ۸۱۳ قدیمی‌ترین مدل‌های خاور در ایران است که از ۶۰۸ و ۸۰۸ هم سابقه بیشتری دارد. از نظر مشخصات فنی قدرت خاور ۸۱۳ حدود ۱۳۰ اسب بخار است که البته نسبت به دیگر مدل‌ها قوی‌تر عمل می‌کند. (منبع)

مطالعه کنید  مسئولیت شکستگی پیانو در حین حمل

“خاور ۶۰۸ و ۸۰۸ کم خرج هستند و ارزان قیمت. بار هم زیاد به آن‌ها پیشنهاد می‌شود. ولی خب در سربالایی سرعت و کشش آن‌ها خیلی کم است. در کفی هم بیشتر از ۸۰ کیلومتر در ساعت سرعت نمی‌روند. مگر اینکه گیربکس مینی بوس روی آن‌ها انداخته شود. شتابشان کم است. بنز ۹۱۱ یه ذره نسبت به خاورها در سربالایی بهتر است. و در کفی هم ۸۵ تا ۹۰ تا می‌رود.

وزن خاور خالی حدودا ۳۸۰۰ کیلو و خاور ۹۱۱ حدود ۴۵۰۰ کیلو هست. ولی خاور ۸۱۳ هم در سربالایی و هم در کفی از خاور یا کامیون ۹۱۱ هم بهتر است. چون شش سیلندر است و قدرت موتورش ۱۳۰ اسب بخار است که از ۹۱۱ با ۱۱۰ اسب بخار و خاور ۶۰۸ و ۸۰۸ با ۸۰ اسب بخار قویتر است. این خاورها در کفی میتونند همپای اتوبوس بنز ۳۰۲ حرکت کنند.” منبع

خاور در مشهد چیست؟

کلاً تجربه کار با خاور و خاور ۸۱۳ بسیار راضی کننده است. مثلا یک راننده می‌گوید: “من ۲۲ ساله ماشین سنگین دارم بعضی از دوستان می‌گویند که خاور حالا فرق نمی‌کند با ماشین دیگر یا اینکه خاور را قبول ندارند یا اینکه می‌گویند از رده خارج شده است. می‌تونم بگویم که امتحانش آسان است میتوانند کاویان بخرند و رفیق فابریک مکانیک ها شوند میتوانند الوند بخرند یک چیزی هم روی درآمدشان باید بگذارند و پول فقط قطعه را بدهند. ۶ سال است که ۸۱۳ دارم و واقعاْ حرف ندارد. تمام جاده های ایران رو با آن رفته‌ام. گردنه و کفی برایش فرقی نمی‌کند. تجربه این چندین سال به من می‌گوید ماشین به کولر و ABS و اینها نیست. نان باید بدهد و آدم را در جاده تنها نگذارد. (منبع)

خاور در مشهد چیست؟

خاور ۶۱۲

همانطور که از مشخصات کد این ماشین می‌توان فهمید با کامیونتی سر و کار داریم که قدرت موتور آن از خاور معمولی بیشتر و وزن آن کمتر است. یعنی ۱۲۰ اسب بخار و وزن کامیون با بار باید ۶ تن باشد که تقریبا وزن خود کامیون ۳ تن هست. یعنی می‌توان ۳ تن بار زد بر خلاف خاور معمولی که بار مجازش ۴ تن هست. بخاطر وزن کمتر و قدرت موتور بیشتر و گیربکس کمی متفاوت با خاور معمولی این کامیونت سرعت بالاتری دارد و از خاور معمولی نرمتر است. استهلاک آن از ایسوزو کمتر ولی بازار خرید و فروش آن از خاور معمولی بدتر و به طبع آن قطعات یدکی آن کمی متفاوت تر و کمیاب تر است. اگه هدف شما بردن بار بیشتر و زمان برای تان مهم نیست و به فکر آینده فروش کامیون خودت در زمان سریع هستی خاور معمولی بخرید نه اگه برایتان سواری نرمتر و سرعت مهمتر است و نه بار زیاد، خریدن کامیون خاور ۶۱۲ بهتر است.

در کامیون خاور ۶۱۲ از همان موتور خاور معمولی استفاده شده و فقط سعی شده با سبک تر کردن بدنه و گذاشتن توربو شارژر و تغییرات جزئی در گیربکس قدرت و سرعت را افزایش داد. و این کامیون حدود ۸۰۰ کیلو از خاور معمولی سبکتر است. و حدود ۳ تن وزن دارد و ۱۲۰ اسب بخار و سه تن بار مجاز می‌تواند جابجا کند.  بازار خرید و فروش آن از خاور معمولی ضعیف تر ولی سرعتش بیشتر و نرمتر است. استهلاک آن از ایسوزو کمتر و با وجود افزایش قدرت در سربالایی از خاور معمولی کمی بهتر است ولی باز مثل کامیونت‌های جدید ایسوزو نمیتواند عمل کند. ظاهر آن از خاور معمولی بهتر ولی چرخ‌هایش کمی کوچکتر است. بخاطر ارتفاع کمتر کابین آیرودینامیکش بهتر است و بخاطر کمی قوس جلوی کابین از خاور بهتر باد را می‌شکاند ولی برخی قطعات یدکی مثل چراغها و زه سپر و… ممکن است سخت تر گیر بیاد.

مطالعه کنید  شرکت باربری اسباب کشی نزدیک خونمون

کامیونت خاور یا کامیون خاور؟

خاور به دو نوع کامیون و کامیونت تقسیم می‌شود. کامیونت خاور به آن دسته از ماشین های خاور گفته می‌شود که کوچکتر هستند و معمولاً برای بارهای سبک استفاده می‌شوند ولی کامیون خاور برای بارهای سنگین و مصالح ساختمانی به کار می‌روند.

خاور شهری یا برون شهری

خاور از نظر خدمات باربری و خدمات اسباب کشی به دو نوع خاور درون شهری و خاور برون شهری یا بین شهری تقسیم می‌شود. مسیرهای برون شهری به خاطر سختی راه نیاز به ماشین قویتر و بزرگتر دارند. استاندارد لازم برای حرکت خاور در مسیرهای بین شهری بسیار سختگیرانه تر از ماشین خاور درون شهری هست. خاور درون شهری می‌تواند در یکی از شهرهای ایران فعالیت کند. مثل خاور تهران یا خاور مشهد. خاور بین شهری می‌تواند از مبداً تهران به شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، بندرعباس، یزد، رشت و اردبیل باشد. یا از مبدا شهرستان به تهران. مثل خاور مشهد به تهران یا خاور مشهد به اصفهان

خدمات خاور

خاور از نظر خدماتی که ارائه می‌کند به انواع زیر تقسیم می‌شود: (این جدول از کامنت کاربران در سایت تهیه شده است)  خاور روباز یا خاور اتاق دار چوبی برای حمل تره بار و یا دستگاه ها و ابزار و لوازم صنعتی و… ، خاور بغل بازشو برای جابجایی کالاهایی که بالیفتراک از بغل بارگیری می شوند، کامیون خاور مسقف جهت حمل اثاثیه منزل و مبلمان و خاور یخچالدار را برای حمل کالاهای سردخانه ای و فاسدشدنی مناسب است.

انواع خدمات باربری خاور

۱ خاور مسقف
۲ خاور روبسته
۳ خاور با اطاق فلزی
۴ خاور سربسته
۵ خاور سرپوشیده
۶ خاور کانتین دار
۷ خاور کانکس دار
۸ خاور روباز
۹ خاور بغلدار
۱۰ خاور بغل باز شو
۱۱ خاور ۶ متری
۱۲ خاور ۸ متری
۱۳ خاور ۳ تن
۱۴ خاور ۴ تن
۱۵ خاور ۵ تن
۱۶ خاور ۶ تن
۱۷ خاور ۶۰۸
۱۸ خاور ۸۰۸
۱۹ خاور ایسوزو
۲۰ خاور کامیونت
۲۱ کامیونت خاور
۲۲ خاور کوچک
۲۳ خاور بزرگ
۲۴ خاور اثاث منزل
۲۵ خاور حمل اثاثیه
۲۶ خاور برای حمل اثاثیه منزل
۲۷ خاور برای لوازم منزل
۲۸ خاور دربست
۲۹ خاور با کارگر
۳۰ دستگاه خاور
۳۱ ماشین خاور

خاور در مشهد چیست؟

انواع بار قابل حمل توسط خاور

خاور می‌تواند برای حمل انواع بار استفاده شود. انواع بار خاور به شرح زیر است:

۱- خاور حمل بار

۲- خاور حمل اثاثیه یا خاور اسباب کشی

۳- خاور حمل شیشه

۴- خاور حمل خودرو

خاور از نظر کاربری

خاور از نظر کاربری یا اتاق بار به انواع مختلف تقسیم می‌شود:

۱- خاور باری یا خاور باربری

۲- خاور کمپرسی

۳- خاور جرثقیل دار

۴- خاور تانکردار (آب، فاضلاب، مواد شیمیایی، شیر)

۵- خاور کفی (بدون اتاق)

مطالعه کنید  باربری از مشهد به بناب

۶- خاور مرغی

۷- خاور مبلی (مخصوص حمل مبلمان)

۸- خاور تک

۹- خاور جفت

۱۰- مینی بار

۱۱- مینی خاور یا خاور کوچک

۱۲- خاور خرک دار

۱۳- خاور مسقف (اتاق دار)

۱۴- خاور کشنده یا تریلی کش

۱۵- خاور بغلدار

۱۶- خاور ترانزیت

۱۷- خاور تره بار کش

۱۸- خاور ده چرخ

مشخصات خاور

مشخصات فنی خاور به شرح زیر است:

ابعاد و اندازه ماشین خاور (وزن خالی، وزن پر، طول، عرض، ارتفاع)

ابعاد و اندازه اتاق پشت خاور (حجم، ظرفیت یا تناژ، طول، عرض، ارتفاع)

حجم اتاق عقب خاور بر حسب مترمکعب و ظرفیت بارگیری بر حسب تن هست.

قسمت عقب خاور به انواع خاور ۶ متری یا خاور ۷ متری تقسیم می‌شود. متراژ عقب خاور برای اسباب کشی مهم هست چون هر چه قدر بیشتر باشد بار بیشتری را می‌گیرد. خاور براساس ظرفیت اتاق بار و مقدار باری که می‌برد هم تقسیم می‌شود. مثلاً خاور ۶ تن و خاور ۱۰ تن هم موجود هست. یعنی خاوری که به ترتیب ۶ تن و ۱۰ تن بار می‌برد.

خاور در مشهد چیست؟

اجزای خاور

خاور به دو بخش جلوی خاور و عقب خاور تقسیم می‌شود. به جلوی خاور، اتاق جلو یا کابین جلو گفته می‌شود. کابین جلوی خاور می‌تواند تک کابین یا دوکابین باشد.

خاور در مشهد چیست؟

قیمت خاور

قیمت خاور برای به دو قسم قیمت ماشین خاور و قیمت کرایه خاور تقسیم می‌شود. مردم از نرخ کرایه خاور، کرایه خاور‌، تعرفه خاور و هزینه باربری خاور برای منظور دوم استفاده می‌کنند.

 

اعلام بار خاور

اعلام بار یعنی درخواست بار که توسط راننده صورت می‌گیرد. یعنی راننده خاور برای گرفتن محموله یا بار باید به دنبال اعلام بار خاور برود. برای اعلام بار خاور می‌توانید عوض کانال اعلام بار مدیربار شوید. همچنین اجاره خاور به دو صورت با راننده و بدون راننده صورت می‌گیرد. اجاره خاور با راننده می‌تواند به صورت باربری سنتی یا باربری آنلاین یا اسنپ خاور باشد.

خاور در مشهد چیست؟

خاور مبلی

خاور مبلی به دو نوع خاور گفته می‌شود. یک خاور مبلی یا خاور حمل مبلمان که همان خاور مسقف چادردار هست که تعداد بسیار زیادی پتو دارد. اگر قصد حمل بارهایی از جمله مبلمان را دارید که نیازمند دقت و ظرافت در حملشان است باید آن را با انواع ماشین های مبلی از جمله کامیون یا خاور مبلی حمل کنید. از جمله‌ وسایلی که بهتر است با خاور مبلی جابجا شوند عبارت‌اند از: (منبع)

– حمل مبلمان راحتی، استیل و سلطنتی

– حمل انواع میزهای تحریر، ناهار خوری، میزگرد و میزهای جلو مبلی

– حمل انواع آینه و کنسول

– حمل انواع سرویس خواب ، میز آرایش و پاتختی

– حمل انواع کلاف ‌های مبلی و چوبی

– حمل سرویس کامل چوب جهیزیه

– حمل لوازم اداری ( میز و صندلی اداری )

دیگری خاور اتاق مبلی که همان خاور بغل بازشو فلزی هست. در پایین عکس خاور مبلی از نوع خاور اتاق مبلی آمده است. (منبع)

خاور در مشهد چیست؟

خاور اتاق مبلی برای جابجایی انواع آهن، میلگرد و محصولات فولادی استفاده می‌شود.

مشخصات خاور مبلی به شرح زیر است. (منبع)

ظرفیت : ۲.۵ تا ۳ تن

طول بارگیر : ۴/۵ تا ۵/۹ متر

عرض بارگیر : ۲ تا ۲/۲ متر

ارتفاع کف از سطح زمین : ۱/۱ تا ۱/۴ متر

ارتفاع دیواره کفی : ۰/۶ تا ۱/۳ متر

خاور در مشهد چیست؟

2 دیدگاه در “خاور در مشهد چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonسفارش تلفنی