انواع کامیون خاور

انواع کامیون خاور

تاریخچه :

 شرکت مرسدس بنز در سال ۱۹۵۹کامیونی به نام کامیون خاور طراحی کرد که به یک وسیله‌ی حمل‌ونقل محبوب جاده‌ای تبدیل شد. هدف این شرکت توسعه‌ی سطح تولید و فروش محصولات سنگین‌وزن بود. به دلیل محبوبیت این کامیون در بین رانندگان جاده‌ای تعداد زیادی از آن را به کشورهای مختلفی ازجمله آمریکای جنوبی ، آفریقا و خاورمیانه صادر کردند. این کامیون در قرن بیستم طراحی و تولید شد که در کنار حمل کالا ، در جابه‌جایی مواد سنگین برای آتش‌نشانی نیز مورداستفاده قرار گرفت.

تولید کامیون Kurzhauber مرسدس بنز :

توانست توجه صنایع خودروسازی برخی از کشورهای جهان را به خود جلب کند که باعث شد میل به تولید و عرضه‌ی این نوع کامیون بیشتر شود. در طی این سال‌ها کامیون Kurzhauber دست‌خوش تغییراتی شد که برای بهبود عملکرد فنی و تجاری این کامیون تلاش‌هایی انجام گرفت البته این تلاش‌ها به سرانجام نرسید و تولید این کامیون در سرتاسر جهان به‌غیراز یک کشور متوقف گردید. گروه صنعتی خاور در سال ۱۹۶۶ در ایران با شرکت‌های ایران‌خودرو دیزل رسماً فعالیت خود را شروع کرد. در اوایل تولید خودرو، گروه صنعتی خاور روزانه تنها یک کامیون تولید می‌کرد که باگذشت زمان از این محصول استقبال کردند و این شرکت توانست گسترش پیدا کند. اما امروزه تولید خاور در شرکت‌های ایران خودرو و دیزل به مرز صفر رسیده است و می‌توان گفت که تولید خاور در خطوط تولید ایران‌خودرو و دیزل متوقف‌شده است.

انواع کامیون خاور

تعریف خاور:

می‌توان گفت که خاور معانی متفاوتی دارد ولی استفاده از کلمه‌ی خاور بدون پسوند یا پیشوند به عنوان کامیون حمل بار شناخته می‌شود. در بازار، کامیونت‌ها با لفظ خاور شناخته می‌شوند که این نوع کامیون‌ها به دلیل ظرفیت بار مناسب و ابعاد آن‌ها از محبوبیت بالایی نسبت به سایر ماشین‌های باربری برخوردارند. این کامیون جزو وسایل باربری نیمه سنگین حساب می‌شود.

کاربرد اصلی :

این نوع ماشین ها بیشتر برای اسباب کشی منازل  می باشد. در سال‌های گذشته استفاده از خاور ۶۰۸ برای جابه‌جایی کالا و یا اثاث منزل بیشتر مرسوم بود که با گذر زمان این ماشین جای خود را به ماشین‌های نیمه سنگین مانند خاور هیوندای و ایسوزو داده است . این نوع ماشین‌ها سرعت و کیفیت بالاتری نسبت به خاورهای قدیمی دارند. انواع کامیون خاور

تناژ بارگیری :

می‌توان گفت که بیشترین وزنی که یک خاور می‌تواند بارگیری کند بین ۳ تا ۸ تن است که به نوع خاور و بار بستگی دارد.

در چه مواردی استفاده می‌شود :

خاور باربری اکثراً در صنعت حمل‌ونقل برای جابه‌جایی بار و اثاثیه منزل با توجه به وزن بار مورداستفاده قرار می‌گیرد.
برای توزیع بار، شرکت‌های پخش معمولاً از خاور ایسوزو و خاور هیوندای استفاده می‌کنند که با توجه به نوع بار، از اتاقک متفاوت و متناسب با بار خود استفاده می‌کنند.

انواع خاور بنز :

خاور ها با توجه به قدرت کشندگی، ابعاد و نوع قسمت حمل بارشان به چند دسته تقسیم می شوند:

 •   خاور روباز
 • خاور مسقف
 •  خاور کمپرسی
 •  خاور بغل بازشو
 •  خاور یخچالی
 •  خاور لبه‌دار
 •  خاور ۵.۵ متری
 •  خاور ۶ متری
 •  خاور ۷ متری
 • خاور کانکسی
 •  خاور ۶۰۸

انواع کامیون خاور

کامیون خاور روباز :

این نوع کامیون‌ها برای جابه‌جایی کالا که از حساسیت کمتری در زمان جابه‌جایی بار برخوردارند استفاده می‌شود که این کالاها شامل سبزی‌ها و میوه‌جات، بار، فلزات، مصالح ساختمانی و…. می باشد.

انواع کامیون خاور

خاور مسقف :

معمولاً کامیون خاور مسقف از روکش پارچه‌ای یا سقف فلزی ساخته‌شده که برای بارهایی که به محافظت بیشتری نیاز دارند استفاده می‌شود. از این کامیون معمولاً برای بارهایی که خیلی حساسند مانند لوازم  اداری ، اثاثیه ، مبلمان و….. استفاده می شود. داخل آن معمولاً با موکت و ابزار ضربه‌گیر پوشیده شده است تا از آسیب رسیدن به وسایل در زمان جابه‌جایی جلوگیری شود.

خاور کمپرسی :

کامیون‌های کمپرسی در قسمت بار خود به یک جک هیدرولیکی مجهز می‌باشند. با کمک این جک می‌توان تمام بار را از انتهای کامیون خالی کرد.

روش کار آن به این صورت است که اتاقک بار از جلو بلند می‌شود و بار را از انتهای کامیون خالی می‌کند. از این کامیون‌ها می‌توان در جهت حمل‌ونقل  موادی چون ماسه ، شن ، سنگ‌ریزه و غیره استفاده کرد.

خاور بغل بازشو :

این نوع خاور به درب‌هایی در اطراف کامیون مجهز است. برای جابه جایی وسایلی  که ابعاد خاصی دارند مانند مبلمان و وسایل اداری که به شیوه عرضی سوار خاور می‌شوند استفاده می شود. این کامیون برای حمل‌ونقل و یا سوار و پیاده کردن وسایلی که دردسر دارند مناسب است.

انواع کامیون خاور

خاور یخچالی :

این نوع کامیون شبیه به یک سردخانه مجهز می باشد که می‌تواند دمای مواد را تنظیم نماید. کامیون خاور یخچالی برای حمل‌ونقل وسایلی که احتمال خرابی و فاسد شدن در آن‌ها بالاست مناسب است.

انواع کامیون خاور

امتیاز شما

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

2 دیدگاه در “انواع کامیون خاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش تلفنی (ساعت 9 الی 21)