بارنامه پلیس راهی چیست؟

بارنامه پلیس راهی چیست؟

بارنامه سندی هست که نزد راننده کامیون باید باشد تا  این کامیون هنگامی که به پلیس راه می‌رسند، باید بارنامه حمل با کامیون بار خودشان را نشان دهند تا توقیف نشوند. (منبع) یکی از انواع بارنامه، بارنامه پلیس راهی است. بعضی از شرکت های باربری در مشهد بارنامه پلیس راهی صادر می‌کنند. بارنامه پلیس راهی بیمه نمی شوند و فقط برای عبور از پلیس راه است. (منبع) در این نوع بارنامه شرکت‌ های باربری متخلف از درج اطلاعات مالی مربوط به بار خودداری کرده و در بارنامه اطلاعات غیر واقعی ثبت می‌ کنند. در واقع گاهی شرکت‌ های باربری برای فرار از مالیات و قوانینی که در شورای صنفی آن‌ ها ثبت شده است، مبلغ کرایه بار را که بر اساس وزن بار و مسافتی که باید طی شود تعیین می‌ شود، کمتر از اندازه حقیقی آن درج می‌ کنند. (منبع)

ممکن است در مواردی برخی از شرکت‌های باربری متخلف، از درج صحیح اطلاعات مالی در بارنامه اجتناب کرده و اطلاعات صوری و غیر واقعی را وارد بارنامه کنند که اصطلاحا به بارنامه پلیس راهی معروف است. با توجه به اینکه نرخ پایه حمل بار بر اساس وزن و مسافت تعاریف معینی دارد، گاهی مبلغ کرایه در بارنامه غیرواقعی درج می‌شود که البته چنین تخلفاتی در صورت تایید شدن می‌تواند به پلمپ شدن دفتر یک شرکت باربری تا سقف ۶ ماه منجر شود. (منبع) معمولاً قیمت باربری در بارنامه پلیس راهی یا اینکه کمتر از قیمت واقعی درج می‌شود. مثلا راننده با بارنامه پلیس راهی باری که کرایه حمل آن مثلا یک میلیون تومان بود را با ۲۵۰ هزار تومان حمل می کردند (منبع)

مطالعه کنید  نیسان از مشهد به چالوس

بارنامه پلیس راهی چیست؟

در بارنامه های صادر شده توسط پلیس راه اطالعات مالی مربوط به بار به صورت دقیق درج نمی گردد؛ بلکه در بارنامه اطالعات غیر واقعی ثبت میشود. سالمت عنوان نمود: صدور بارنامه پلیس راهی توسط شرکتهای باربری برای فرار از مالیات و قوانینی که در شورای صنفی آنها ثبت شده است، صادر می شود؛ که بر این اساس مبلغ کرایه بار متناسب با وزن بار و مسافتی که باید طی شود تعیین نمیشود و کمتر از اندازه حقیقی آن را درج میکنند. : عالوه بر چالش های پیش رو، موضوع بارنامه پلیس راهی مطرح است که سود آن را رانندگان کسب میکنند، لیکن صاحبان کاال در معرض خسارت هایی از قبیل تصادف، دزدی، از بین رفتن محصول و… می شوند؛ بنابراین لزوم پرداختن به معضالتی از این دست و چاره جویی پیرامون آن ضروری است. (منبع)

فرق بارنامه دولتی و پلیس راهی

بارنامه دولتی بارنامه‌ای است که تنها توسط شرکت‌های معتبر و رسمی باربری صادر می‌شود. تمبر دولتی قرار می‌گیرد که به‌عنوان مجوز مورداستفاده قرار می‌گیرد.  قبل از رسیدن ماشین باربری به مبدأ به صاحب بار داده می‌شود که در صورت درست نبودن پلاک و مشخصات راننده به شرکت باربری اعلام می‌شود. از دیگر ویژگی‌هایی که می توان گفت این است قیمتی که در بارنامه درج شده است را باید به راننده پرداخت کنید و هزینه اضافی نباید پرداخت شود. اگر دولتی نباشد راننده می‌تواند بار را دیرتر به مقصد برساند یا در خواست هزینه اضافی کند و شما را اذیت کند. همچنین اگر دولتی نباشد بار بیمه نمی‌شود همچنین بارنامه دولتی حتماً باید تمبر داشته باشد وگرنه معتبر نیست. یکی دیگر از بارنامه‌هایی که صادر می‌شود بارنامه پلیس‌راهی است.که فقط برای عبور از پلیس‌راه می‌باشد و هیچ اعتبار دیگری نیز ندارد. این بارنامه نیز بیمه ندارد و بار اگر در هنگام باربری آسیب ببیند، بیمه هزینه را پرداخت نمی‌کند. اگر دولتی نداشته باشید ممکن است پلیس‌راه بار را دپو کند و مشکلات مخصوص به خود را در پی دارد. همچنین گفتی است که خرده بار و کنار باری بیمه نمی‌شود. هر شرکت باربری مجوز بارنام دولتی ندارد. و در داخل هر شهر ۹۲ درصد باربری‌ها متفرقه می‌باشد و فقط ۸ تا ۱۰ درصد از باربری‌ها معتبر می‌باشد که مجوز صدور بارنامه دولتی را دارند. (منبع)

مطالعه کنید  بار در مشهد یعنی چه؟

 

جریمه بارنامه پلیس راهی

بارنامه های پلیس راهی در اصل بارنامه هایی هستند، که شرکت های متخلف در آنها اطلاعات غیرواقعی ثبت می نمایند. در اصل برخی مواقع شرکت های باربری برای آنکه از مالیات فرار کنند، از این بارنامه ها صادر می کنند. از سوی دیگر آنها با صدور بارنامه های پلیس راهی، میزان مبلغ کرایه را بسته به وزن بار و مسافت آن تعیین می کنند؛ که در بیشتر مواقع این میزان مبلغ بار کمتر از مبلغی است که شورای صنفی تعیین کرده است. (منبع) عدم درج کرایه واقعی در بارنامه یا چاپ بارنامه پلیس راهی  حداقل یک الی ۶ ماه پلمپ شدن شرکت حمل و نقل متخلف در برخواهد داشت. ماموران راهداری در مسیرهای اصلی بارنامه ی رانندگان رو رویت مینمایند و از رانندگان در مورد کرایه سوالات متعددی پرسیده در صورت عدم تطبیق کرایه دریافتی با کرایه درج شده با بارنامه با متخلفین به شدت برخورد خواهد شد. (منبع) و (منبع)  کارشناس حمل‌ونقل جاده‌ای بار دزدی، بارنامه دزدی و بارنامه پلیس‌راهی را  زیاد می‌داند «الان هم بارهای بدون بارنامه زیادی جابه‌جا می‌شود و در صورت افزایش عوارض شرایط بدتر خواهد شد چراکه در حال حاضر  هم  برخی کرایه‌ها دستکاری می‌شود و کمتر از نرخنامه معین بارنامه می‌زنند. مثلا ۸۰ درصد بارنامه‌های یزد پلیس راهی هستند چون مثلا خود یزد نرخنامه دارد ولی بین یزد و شهر دیگر یک روستا یا شهر کوچکی هست که نرخنامه ندارد، پس به نام آن مقصد بارنامه را با نرخی که خودشان مایلند می‌نویسند.» (منبع) و (منبع) با اینکه صدور و تبلیغ بارنامه پلیس راهی غیرقانونی است ولی توسط شرکت باربری حتی دولتی صادر می‌شود.

مطالعه کنید  بهترین اتوبار مشهد برای اسباب کشی

2 دیدگاه در “بارنامه پلیس راهی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonسفارش تلفنی