رادیاتورهای خانه را هواگیری کنیم

رادیاتورهای خانه را هواگیری کنیم

با رسیدن فصل زمستان و سرما :

وقت آن رسیده که از سیستم گرمایش مرکزی خود استفاده کنید. اما اگر شما آن طور که باید در خانه احساس گرما نمی‌کنید، احتمالاً وقت آن رسیده است که رادیاتورها را هواگیری کنید.

رادیاتورها هوا را داخل خود نگه می‌دارند :

دیگ بخار باید برای گرم کردن خانه خیلی سخت‌تر کار کند. هرچه رادیاتورهای بیشتری در خانه شما دچار این مشکل شوند، مسئله بزر‌گ‌تر می‌شود. هواگیری رادیاتورها هوای محبوس شده داخل رادیاتور را از بین می‌برد و سیستم شما را بسیار با انرژی‌تر و مقرون به صرفه‌تر می‌کند، بنابراین ارزش دارد که زحمت این کار را قبول کنید. اما بهترین قسمت اینجاست، هواگیری رادیاتورها بسیار سریع و آسان انجام می‌شوند.

رادیاتورها را هواگیری کنید :

یک عارضه طبیعی گرمایش و سرمایش آب، تولید حباب‌های هوا است. از آنجایی که هوا گرما را مانند آب نمی‌تواند هدایت کند، ممکن است متوجه این تکه‌های هوا به صورت لکه‌های سرد روی رادیاتورهای خود شوید. در این مرحله کار سیستم گرمایش مرکزی بیهوده خواهد شد و خانه شما بدون روشن کردن ترموستات به دمای مورد نظر نخواهد رسید.

اگر رادیاتورهای خود را هواگیری نکنید، مشکل بدتر می‌شود. به همین دلیل، گرمای سیستم مرکزی خانه شما حتی اگر درست کار بکند و دما را هم زیاد کنید، خانه را گرم نمی‌کند.

باید رادیاتورهای خود را هواگیری کنید؟

با تولید هوا به عنوان یک فرایند طبیعی سیستم گرمایش مرکزی، هواگیری رادیاتورها یک کار خانگی است که باید بطور منظم انجام دهید. برای اینکه انرژی کمتری هدر برود، باید دو بار در سال شوفاژها را هواگیری کنید. اگر از زمان هواگیری آن مطمئن نیستید، در رادیاتورهای خود به ویژه در نقطه بالایی هر کدام، تلکه‌های سرد حس می‌کنید.

مراقبت از سیستم گرمایش مرکزی توسط هواگیری رادیاتورها، خانه شما را گرم و قبض‌ برق شما را در کم ترین حالت ممکن قرار می‌دهد. شما می‌توانید رادیاتورهای خود را در هر زمان از سال هواگیری کنید، اما درست در ابتدای زمستان بهترین زمان است، زیرا با روشن کردن آنها قادر خواهید بود مشکل رادیاتورها را راحت‌تر شناسایی کنید و سپس در ادامه فصل از درست کار کردن آنها لذت ببرید.

چگونه رادیاتورهای خانه را هواگیری کنیم؟

در صورت داشتن دیگ بخار :

در صورت داشتن دیگ بخار، می‌توانید خودتان رادیاتور را هواگیری کنید، اما توجه داشته باشید که سیستم‌های گرمایش مرکزی آب بندی شده مانند سیستم‌های دارای دیگ بخار، پس از هواگیری رادیاتورها مجدداً تحت فشار قرار می‌گیرند. این کار با یک اهرم یا دریچه‌ای که در نزدیکی منبع تغذیه آب دیگ قرار دارد، انجام می‌شود.

بهره‌وری بهتر از انرژی :

هواگیری رادیاتورها می‌تواند به شما در صرفه جویی در مصرف انرژی کمک کند، اما فراموش نکنید که ورود به عادات صرفه جویی در مصرف انرژی و انتخاب محصولات کارآمدتر برای خانه خود نیز بسیار مهم است.

برای هواگیری رادیاتورها :

یک کلید رادیاتور یا پیچ گوشتی مسطح

رادیاتورها با استفاده از کلید رادیاتور هواگیری می‌شوند اما اگر مطمئن نیستید، دریچه هواگیری را پیدا کنید. آنها در سمت چپ یا راست رادیاتور در قسمت بالا قرار دارند. دریچه هواگیری روی رادیاتور قدیمی مانند سوراخی با مربعی وسط آن است. در بعضی از رادیاتورهای جدیدتر، شیر هواگیری دارای شیار مستقیم برای یک پیچ گوشتی تخت است.

لباس‌های کهنه

وقتی دریچه هواگیری را باز می‌کنید، فشار داخل سیستم گرمایش مرکزی هوای محبوس شده را بیرون می‌دهد. وقتی هوا خارج شد، از رادیاتور آب به بیرون تراوش می‌کند. برای به حداقل رساندن کثیف کاری ناشی از نشت آب، باید پارچه قدیمی را بر روی دریچه هواگیری فشار دهید. خوب است که پارچه‌های بیشتری را در زیر آن قرار دهید تا هرگونه نشت آب از زیر رادیاتور را جذب خود کند.

رادیاتورها را هواگیری کنید :

بیایید دریابیم که چگونه رادیاتور را هواگیری کنیم:

مرحله ۱: روشن کردن رادیاتور

رادیاتورها نباید هنگام هواگیری روشن باشد، اما قبل از شروع به کار به روشن کردن آنها نیاز دارید. وقتی به اندازه کافی از روشن کردن آنها گذشت و رادیاتورها گرم شدند، هر کدام را برای تکه‌های سرد بررسی کنید. در مورد نقاط سرد توجه داشته باشید، زیرا این مواردی است که باید هواگیری کنید.

چگونه رادیاتورهای خانه را هواگیری کنیم؟

مرحله ۲: رادیاتورها را ببندید

سیستم برای هواگیری رادیاتورها نیاز به آب گرم در آن دارد، بنابراین گرمایش را کاملاً خاموش کنید و منتظر شوید تا رادیاتورها کمی خنک شوند. حدود ۲۰ دقیقه باید عالی باشد، در این مدت زمان می‌توانید بنشینید و یک فنجان چای به همراه بیسکویت نوش جان کنید.

چگونه رادیاتورهای خانه را هواگیری کنیم؟

مرحله ۳: منطقه دور رادیاتور را با لباس‌های کهنه آماده کنید

پارچه‌های قدیمی یا لباس‌های کهنه را در زیر دریچه هواگیری قرار دهید، تا از هرگونه نشت آب و کثیف کاری جلوگیری کنید.

 

چگونه رادیاتورهای خانه را هواگیری کنیم؟

مرحله ۴: دریچه هواگیری را باز کنید

کلید را به طور خلاف جهت عقربه‌های ساعت در حدود نیم چرخش بچرخانید، تا هوا از دریچه خارج شود.

 

چگونه رادیاتورهای خانه را هواگیری کنیم؟

 

مرحله ۵: صبر کنید تا آب داخل رادیاتور خارج شود

وقتی آب از شیر هواگیری خارج شد، تمام هوا از داخل رادیاتور بیرون می‌آید.

چگونه رادیاتورهای خانه را هواگیری کنیم؟

 

مرحله ۶: هرگونه قطره کثیفی را از روی رادیاتور پاک کنید

اگر آب در اطراف دریچه باقی مانده است یا از رادیاتور ریزش کرده است، آن را با یک پارچه خشک پاک کنید تا از زنگ زدگی جلوگیری کنید.

چگونه رادیاتورهای خانه را هواگیری کنیم؟

 

مراحل ۳ تا ۶ را برای همه رادیاتورهایی که دارای تکه‌های سرد هستند، تکرار کنید.

با انجام این مراحل به تنهایی توانستید رادیاتور خود را هواگیری کنید. دیدید که کار آسان و بدون دردسری بود. اما باز هم برای انجام این کار اگر دیدید توانایی انجامش را ندارید با متخصص آن تماس بگیرید. چگونه رادیاتورهای خانه را هواگیری کنیم؟

منبع: shellenergy

امتیاز شما

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

1 دیدگاه در “رادیاتورهای خانه را هواگیری کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش تلفنی (ساعت 9 الی 21)